HONOURS

(THIS INFORMATION IS NOT UP TO DATE AT PRESENT - BUT WILL BE ATTENDED TO AS SOON AS POSSIBLE)

HARRIS CUP WINNERS

 

1966 W J Jennings, S J Stone, S Evans, A F Knight Abington

1967 S W Fisher, F Camm, E A Knight, W P Wilford Northampton West End

1968 C Manning, R Allen, T T James, J S Miller      Thrapston

1969 C Manning, C McKay, T T James, J S Miller Thrapston

1970 A F Knight, S J Stone, W J Stone, R S T King Abington

1971 S J Stone, T W Rowell, W J Stone, R S T King Abington

1972 W Humphries, C Dovey, R L Warner, J Green British Timken, Daventry

1973 J Hillery, F Berridge, A E Capon, E Lightwood Whitworth Road Conservatives

1974 W Simmonds, E Langdale, R Fulton, G Cole Kingsthorpe

1975 J Palmer, C H Johnson, O Gilbert, H V Goodwin Baker Perkins Peterborough

1976 G M Ingham, E W Rolfe, R Mackey, H J Mills Wittering

1977 H J Mills, A Gray, G M Ingham, G Bean Wittering

1978 C Elderton, A Mason, A Ward, G Robinson Wellingborough Town

1979 W Orland, R Glover, M Tarry, F Elwers Kettering Conservatives

1980 J Kyle, M Lewin, G Paterson, G Bruce      Corby Stewarts & Lloyds

1981 B Eales, R Johnson, V Brown, V F Cooper Abington

1982 J Hirons, A Stowe, S Hiscock, J Laws Snr British Timken, Daventry

1983 W Gray, A Johnson, A Ager, J Law Abington

1984 J W Johnson, R Cooke, D E Wade, M C Hunter Kingsthorpe

1985 J W Johnson, R Cooke, D E Wade, M C Hunter Kingsthorpe

1986 T F M Nicholson, R Sharpe, C Fraser, G Adkins Northampton County Ground

1987 B C Moore, C C Rowland, M D Sharpe, D S Wade Kingsthorpe

1988 W G Sharp, J Whiting, R Frost, C Bridge Earls Barton

1989 J D Welch, G Wright, R A Fuller, G T Wills Kettering Lodge

1990 M J Coyles, R C Smith, T G Ashby, A P Wilson Daventry Town

1991 B C Jones, S Nixon, E Fennell, R Dunckley British Timken, Daventry

1992 A J Towell, D Newcombe, D McLaren, T Baker Wellingborough Town

1993 J Skelton, S C Letts, K Burnell, M R Walker Northampton West End

1994 P J Broderick, J Broderick, M Lee, S G Andrew Wellingborough Town

1995 J Fell, R Kempster, K Woodward, M J Diggin St Crispin

1996 G Cronin, J Bell, J Handley, G Webb Corby Forest

1997 M Underwood, D K Bailey, M Mattinson, T T James Thrapston

1998 M Underwood, D K Bailey, M Mattinson, T T James Thrapston

1999 M C Hunter, M McAllister, E P Tredwell, A M Hunter Kingsthorpe

2000 G Dowdy, G Tallett, R Baxter, K G Forbes Northampton West End

2001 P Brabrook, B Spreadbury, R Holland, M Moulton Daventry Town

2002 D Newcombe, J M McDonald, A J Towell, J Streather Wellingborough Town

2003 A O’Leary, T Brown, J Freeman, P J Reeve Abington / Kingsthorpe

2004 A D Burns, M Donohoe, C McGee, C D Jones Kingsthorpe

2005   R Matthews, D Betts, M Malins, R Cave        Rushden Town / Irchester

2006 M Underwood, M Tiney, M Mattinson, T T James Thrapston

2007 M Paul, H Coles, A Withers, J M Haines Desborough

2008 A Wright, P Bates, R Whitehead, C S Haines Desborough

2009 R G Chambers, P Bates, R Whitehead, C S Haines Desborough

2010 D Betts, R Matthews, M Malins, R Cave Rushden Town

2011 Barry Briggs, Dave Smith, Derek Cooper, Graham Rogers Kettering Lodge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A E CAPON CUP - RUNNERS-UP IN THE HARRIS CUP

 

1983 A Davies, R Dawson, K B Court, B Harrison Brackley

1984 B Burgess, A E Watts, W Charlton, A W Reed Wellingborough Town

1985 J Burdett, V King, N Roberts, A G Weston County Ground

1986 J Whiting, W G Sharp, R Frost, C Bridge Raunds Conservatives

1987 A Redfern, R Caldwell, J Allen, A E Capon County Ground

1988 J Chambers, N Riches, R G Chambers, K Taylor Rothwell Manor Park

1989 G Allen, R Caldwell, J Allen, A E Capon County Ground

1990 R Cheshire, W J Wright, K H Faulkner, E H Baker Daventry Town

1991 G Billing, T Johnson, F Fair, S Cree Wellingborough Town

1992 J Lyman, D Leveridge, C Cory, S Cree      Wellingborough Town

1993 M C Hunter, M McAllister, A M Hunter, E P Tredwell Kingsthorpe

1994 T L Morgan, G Bishop, J Batchelor, B Carr Abington

1995 G Bland, R Darlow, R Matthews, I Wilbur Rushden Town

1996 K Reddy, D Cox, N Beirne, S Crane St Crispin

1997 M C Hunter, M McAllister, A M Hunter, E P Tredwell Kingsthorpe

1998 J M Hall, R Marlow, T C Stratford, R G Chambers Desborough Town

1999 M Underwood, D K Bailey, M Mattinson, T T James Thrapston

2000 A J Kirkwood, R Payne, S Wittering, T Penn Whyte Melville

2001 B Burgess, W Charlton, V Barron, T Lea Wellingborough Town

2002 D Tyers, D Symonds, M Courtney, R C Worth Daventry Tigers

2003 H Coles, C J Bufton, A Withers, J M Haines Desborough Town

2004 B Spreadbury, R Holland, M Moulton, M Worthington Daventry Town

2005 B Spreadbury, R Holland, M Moulton, M Worthington Daventry Town

2006 A Harris, D J Cooper, G F Rogers, D P Smith Kettering Lodge

2007 R Fagan, A Jones, R Rigby, H Lambert      County Ground

2008 A M Linnell, M T Coleman, R Lemon, C Bland      Northampton Express

2009 P Brabrook, W Welch, J Walford, M Moulton Daventry Town

2010 C McGee, M Donohoe, T Burns, C Jones Kingsthorpe

2011 Fred Bosworth, Dave Thurley, Graham Stibbard, Terry Brown Northampton BBOB

 

RAINES CUP WINNERS

1983 D Hope, J Mason, H Buckby, H J Tarrant

1984 N Colson, E Watson, R Fray, A R Purcell

1985 D Abel, F Summerly, R Goode, D Darroch

1986 B Wray, H Creighton, S Nixon, S Kershaw

1987 P Woolmore, F Ekins, F D Long, J D East

1988 B Stringer, D Abel, E Fountain, N Cooper

1989 W Martin, R Adams, N Colson, J Laws

1990 J Jackson, H Creighton, R Addis, E Shearsmith

1991 H Creighton, D Maule, J Knight, W G Robinson

1992 M Martin, P Hulett, G Bland, G Stonehouse

1993 S Alton, D Freeman, S G Last, R G Chambers

1994 D Maule, J Herbert, I Watts, B Burns

1995 B Raines, R Adams, W Humphries, J M Haines

1996 L Goodman, J Herbert, P Hicks, J M Haines

1997 J Laws Jnr, D Milne, T Denton, C J Wright

1998 A Taylor, A Tear, I Watts, B Clifford

1999 H Spriggs, K Bonser, R Adams, K Legan

2000 M Bithray, J James, G W Dunscombe, I Watts

2001 D Barron, B Commerford, J Free, C J Wright

2005     W Studley, Mrs V Bird, Mrs M Saunders, P Saunders

2006     R Clark, Mrs M Clark, D Holton, Mrs P Eagles

2007     Mrs D Moore, Mrs H Lack, L Moore, B Payne

2008     Mrs H Lack, Mrs J Payne, L Moore, B Payne

2009     Mrs D Moore, Mrs J Payne, L Moore, B Payne

2010     Not competed for

 

 

 

W. SWAN CHARITY TRIPLES (Competition discontinued)

1990 C J Wright, B Hillery, P J Reeve Express Lifts

1991 J Blackie, J McBride, J Callan Corby S & L

1992 P Hallam, D Cooper, J Chapman Kettering Midland Band

1993 R C Smith, K Marshall, B Noon Daventry Town

1994 P Hicks, M Bithray, R G Abbott Kettering Athletic

1995 A Wisken, D Flippance, J M Haines Desborough Town

1996 M Bithray, P Hicks, R G Abbott Kettering Athletic

1997 B Findlay, M Worthington, R G Chambers Daventry / Desborough

1998 A Malley, J Still, J Collins Corby Forest

1999 G Mitchell, D Wyper, F Palmer Corby Grampian

2000 E Dearmer, T Williams, J Butts Earls Barton

2001 P Wadsworth, G Mansell, R G Chambers Desborough Town

2002 J C Docherty, J O’Hare, M Paul Corby Forest

2003 B Bonham, D Sewell, R Sharpe Irchester

2005        J R Pickaver, D J Cooper, G F Rogers      Desboro/Kett'g Lodge

2007 R B Hall, P Milburn, R V Jones Abington

Barry Briggs,David Smith, Derek Cooper, Graham Rogers,

Kettering Lodge BC - Harris Cup Winners 2011 with

Peter Byford, 2011 Chairman

Double click to insert body text here ...